Hirdetés

Gyógynövények a házipatikában

Eldugult orr, kaparó torok, emésztési problémák, berozsdásodott ízületek... Tudni szeretné, hogy milyen növényeket alkalmazhatunk az ilyen és ehhez hasonló mindennapi panaszok enyhítésére? Ha igen, akkor tartson velünk!

gyógynövény, fitotéka, házipatika |

Ideál - Reforméletmód magazin 2007 ;19(1):34-35   Celsus Kft. | Tamás, É.

Bizonyos növények enyhébb betegségek esetén sokat segíthetnek: lássuk a legfontosabbakat, melyek egyetlen háztartásból sem hiányozhatnak!

Köhögés és megfázás

A kakukkfű és a borostyán hatása többszörös: egyfelől cseppfolyósítják a légutakban felgyűlt sűrű váladékot, előmozdítva a kiköhögést, másrészt enyhítik a légcső izomzatának kellemetlen görcseit, s így megszűnik a köhögési inger.

A törpefenyőből és az eukaliptuszból nyert illóolajok ugyancsak csillapítják a köhögést, és belégzésükkel megszűnik az orrdugulás.

Megelőzésre szintén használhatunk növényi eredetű szereket, például macskakarmot, kasvirágot, indigócserjét, életfát vagy vízi kendert. Ezek kivonatai erősítik az immunrendszert.

Gyomorpanaszok és emésztési problémák

A kamilla többszörösen is nyugtatja a beteg gyomrot: megszünteti a gyomor nyálkahártyájának gyulladását, és enyhíti a görcsöket. Gyomor-bél gyulladások esetén az édesgyökér is segít.

A tárnics vagy az ezerjófű keserűanyagai pedig serkentik a gyomorsav-termelődést.

A gyermekláncfű vagy az articsóka élénkíti az epefolyadék termelődését; a gyömbérnek hasonló a hatása.

A vérehulló fecskefűt mindenekelőtt görcsoldó hatása miatt használják. Megszünteti az epevezeték görcseit, s így könnyebben eljut az epefolyadék a vékonybélbe.

Jó tudni! Sok panaszra találhatunk megfelelő gyógynövényt. Egyet azonban tudnunk kell: még a legjobb természetes gyógymód sem helyettesítheti a szükséges orvosi kezelést. Ez különösen érvényes a kiegészítő gyógymódként alkalmazott növényi készítményekre!

Szív- és vérkeringési panaszok

A korral gyakran alábbhagy a szív ütőereje, anélkül, hogy szervi szívbetegség állna fenn.

A galagonyából előállított készítmények erősítik a szívizom összehúzó erejét, és javítják a szervek oxigénellátását. A biztos hatás érdekében a galagonyát hosszabb időn át kell szedni.

A gyöngyvirág-, tengerihagyma- vagy a héricskivonatok is javítják a szív pumpálóképességét.

Időskori panaszok

Az örök fiatalság füvét a kutatók még nem találták meg. Mindazonáltal léteznek olyan gyógynövények, melyek az időskori panaszok megelőzésére például az emlékezet gyengülése vagy a vérerek elmeszesedése hatnak jótékonyan.

A fokhagyma hígan tartja a vért, és kedvezően befolyásolja a vérzsírokat. Ezáltal fékezi az érelmeszesedést, ami az öregkori memóriaproblémák és a csökkenő teljesítőképesség fő okozója. Ám csak akkor hatásos, ha egyébként egészséges életet élünk!

A gingkó, ez az ázsiai páfrányfenyő, ugyancsak javítja a vér áramlási képességét. Ezenfelül speciális kivonata gondoskodik arról, hogy az oxigénhiányos testsejtek jobban működjenek, illetve hatóanyagai felveszik a sejtkárosító anyagokat, s így kezdettől fogva lassítják a vérerek elmeszesedését.

A ginsengextraktumok pedig serkentik az anyagcserét, és segítik a stresszel szembeni védekezést, miáltal javul a teljesítőképesség.
Idegesség és alvászavarok

A macskagyökér nyugtatja a lelket, ha a gondok és az ideges nyugtalanság miatt nem jön álom a szemünkre. Altatószerekben az erősebb hatás érdekében gyakran kombinálják komlóval, citromfűvel vagy golgotavirággal.

Az orbáncfű hangulatjavító hatású. Főleg depressziós lehangoltság és hangulatváltozások esetén alkalmazható, például a változókorban.

Ízületi és izomfájdalmak

Az időskori ízületi panaszok leggyakoribb oka az ízületi porcok kopása. A vele járó bajokat főként a fájdalomcsillapító tapaszok formájában kapható, vérkeringést serkentő gyógynövények, mint például a meténg, a rozmaring vagy a cayenne-i bors enyhíthetik. Ízületi gyulladások esetén az orvosi kezelés gyógynövények alkalmazásával is kiegészíthető.

Csalán-, kosbor- vagy a trópusi heisteria pallida-kivonatok a reumás fájdalmat enyhítik, sőt bizonyos esetekben még a reuma elleni szerek használatát is szükségtelenné teszik.

Tévhitek a gyógynövényekkel kapcsolatban

Kíméletes, természetes és nincsenek mellékhatásai: a gyógynövényeknek általában jó a hírnevük. Néha túlságosan is jó, vélekedik sok gyógyszerész és orvos, hiszen a pozitív kép következtében sokan gyakran nem elég körültekintően használják ezeket. Éppen ezért nem árt tisztában lenni a gyógynövényekkel kapcsolatos leggyakoribb tévhitekkel.

Ötlet: A termékekhez mellékelt útmutatót mindig figyelmesen olvassuk végig! Az ellenjavallatoknál pontosan feltüntetik, hogy kik nem szedhetik az adott gyógyterméket.

Első tévhit: mindenki szedhet növényi eredetű orvosságokat - Ez nem igaz! Akinek gyomorfekélye van vagy volt, annak például tilos keserűanyagokat tartalmazó gyomorszereket vagy teákat fogyasztania. De alvadásgátló szerek mellett sem szabad például lucernakivonatot használni.

Második tévhit: valamennyi gyógynövényt lehet tartósan szedni - Ellenpéldák: a borsmenta tartós fogyasztása elernyeszti a gyomor záróizmait, serkenti a savtermelést, ami gyomorégést és refluxot okozhat. A borókabogyó károsíthatja a vesét, ha évekig nagy dózisban szedjük. A gyógynövények amilyen hatásosak rövid ideig tartó szedés esetén, olyannyira alkalmatlanok évekig tartó fogyasztásra.

Ötlet: Vegyük figyelembe, hogy a növényi készítmények is valódi gyógyszerek, melyeket nem szabad hosszabb ideig szedni a gyógyszerész vagy orvos megkérdezése nélkül!

Harmadik tévhit: a gyógynövények ideálisak várandós nők számára - Nagyon sok ellenpélda ismert e tekintetben. A székrekedésre alkalmazott aloe például megnöveli a medence vérellátását, ami koraszüléshez vezethet. A macskakarom és a boróka is fokozza a vetélés kockázatát.

Ötlet: Terhesség idején semmiféle gyógyszert, még növényi eredetűt se szedjünk az orvos ajánlása nélkül!

Saját készítésű tinktúrák?

Saját magunk gyűjtünk növényeket, hogy aztán egy üveg olcsó szesszel elkeverve csodaszert főzzünk belőle? Ily módon valószínűleg csak egy közepes minőségű gyomorkeserűt kapunk, de semmi esetre sem orvosságot! A valódi tinktúra előállításához a pálinka túl kevés alkoholt tartalmaz. Így az illóolajokat nem tudjuk megfelelően kivonni.

Ezért aztán bizonytalan, hogy a főzetbe bekerülnek-e egyáltalán a hatóanyagok, s ha igen, milyen mértékben. Jobban tesszük tehát, ha inkább a gyógyszertárban vásárolunk növényi eredetű készítményeket. Ez esetben biztosak lehetünk abban, hogy a gyógynövény minőségét a begyűjtéstől az üvegbe kerülésig a legmodernebb vegyelemző módszerekkel felügyelték.

T. É.
gyógynövény, fitotéka, házipatika

2007-01-19 15:56:25

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop