Gyógynövények és gyógyszerek: nem minden veszélytelen, ami természetes
A legtöbben azt hiszik, hogy a gyógynövények, mivel természetes anyagokat tartalmaznak, teljesen biztonságosan alkalmazhatók. Ez azonban nem igaz.
Honnan tudhatjuk hát, hogy melyik gyógynövény jó nekünk, melyik nem, és melyik az, amelyik más, szintetikus gyógyszerekkel együtt alkalmazva károsíthatja egészségünket?
Sajnos, erre nem egyszerű a válasz. A betegek beszéljenek gyógyszerészükkel és orvosukkal, de nagyon sok mindent még nem tudunk a gyógyfüvekről.
Van némi bizonyíték arra, hogy a ginkgo segít az Alzheimer-kórral és más demenciával összefüggő memóriazavarral küszködőknek. Megelőzésre azonban nem ajánlják, mert ez a hatása még nem bizonyított. Ha valaki elfelejti, hova tette a slusszkulcsát, még nem memóriazavar. Viszont biztos, hogy a ginkgo befolyásolja a véralvadást, így ha valaki véralvadásgátló gyógyszert szed, akkor nem ajánlatos az alkalmazása.
A fokhagyma viszonylag biztonságos gyógynövény, de a ginkgónál elmondottak itt is érvényesek, mert a fokhagyma szintén hatással van a véralvadásra. Ha például műtétre vár valaki, ajánlatos a kijelölt időpont előtt egy héttel abbahagyni a fokhagyma szedését.
Az orbáncfű hatásosnak bizonyult a depresszió enyhe formájánál, de a súlyos depresszió esetében erre nincs bizonyíték. Ugyanakkor azonban hasonló mellékhatásai lehetnek, mint a hagyományos antidepresszánsoknak, és egy sor gyógyszerrel léphet kölcsönhatásba. A fogamzásátló lebomlását például gyorsítja, előfordult már, hogy valaki teherbe esett, mert együtt szedte az orbáncfüvet a tablettával.
Az efedrinnél az adagolás a probléma, mert az emberek általában túl sokat szednek belőle, ami megemelheti a vérnyomást, és szívritmuszavarokat okozhat. Ezzel kapcsolatban előfordult már néhány haláleset is, így Kanadában például erre a tabletta csomagolásán is felhívják a figyelmet.
| gyógynövény, gyógyszer, kölcsönhatás
2022-07-10 13:10:37