Hirdetés

Elsősegély homeopátiával

A homeopátia, ez az egyénre szabott alkati terápia, megszületése óta viták sorozatát gerjeszti...

mérgezés, homeopátia |

Ideál - Reforméletmód magazin 2006 ;18(4):48-49   Celsus Kft. | Váczi, G.

Az általános, hippokratészi orvostudomány követői, a hagyományos gyógyszerek hívei a homeopatikus gyógymódot, az alkalmazott szereket egyértelműen hatástalannak vélik. Mások vallási alapon közelítenek felé, s az ördög munkáját, fekete mágiát látnak szereiben. Megint mások bizalommal fogadják, hisznek benne, s gyógyulnak is a segítségével. A homeopátia atyja, az 1700-as évek végén tevékenykedett német orvos-gyógyszerész Hahnemann, az olyan szer kiválasztását tartotta fontosnak, amellyel „gyengéden, gyorsan, lelkiismeretesen és tartósan” lehet gyógyítani. Ennek megtalálásához előbb alaposan ki kell kérdezni a beteget. A homeopata orvos tehát nem csak arra kíváncsi, hogy hol fáj, hanem arra is, vajon mi történhetett a beteg életében a fájdalom jelentkezéséig, idült betegség esetén még a gyermekkori események felelevenítése is fontos lehet. Balesetek, sérülések, sürgős ellátást igénylő beavatkozások esetén azonban nincs mód arra, hogy a beteg kitárulkozzon, ezért ekkor „önhatalmúlag” az ilyen helyzetekben már bevált szereket kell alkalmazni.

FÉLELEMÛZÉS

A mérgezés miatti félelemmel teli állapot Aconit C 200-as szerrel oldható.

SAVAS MÉRGEZÉSEK

Tisztító-méregtelenítő kúrákat minden városlakó embernek érdemes végeznie, de ez megtehető akár a homeopátia segítsége nélkül is, gondoljunk csak a tisztító teakeverékekre, az izzasztó, salaktalanító szaunázásra, mozgásra, vagy a böjtre...

A gyors beavatkozást igénylő mérgezés esetén azonban elkélhet a homeopátiás segítség. Ekkor nem is a „gyógyító golyócskák” alkalmazásán van a hangsúly, hanem inkább a módszeren, illetve a háztartások zömében jelen lévő „ellenszerek” ismeretén. Így például jó, ha tisztában vagyunk azzal, hogy maróanyag-mérgezés esetén nem szabad hánytatni a beteget, de ugyanígy kerülendő ez, ha a gyermek petróleumot, lámpaolajat, benzint ivott, vagy ezek gőzét nagy mennyiségben belehelte. Sőt az ilyen mérgezéseknél nyugtatással mérsékelni kell a spontán hányást, s minden erőnkkel a méreg közömbösítésére kell törekedni.

JÓL JEGYEZZÜK MEG! Ha a gyermek nem tud beszélni, lehelete, vagy a szája körüli felmaródások utalhatnak a méreg fajtájára; egyes mérgek, gyógyszerek elfogyasztása esetén akár a nyelv színének, hámrétegének elváltozása is.

Savas mérgezés esetén a közömbösítést a legkézenfekvőbb szerrel, pohárnyi vízben feloldott evőkanálnyi sütőporral vagy kalciummal végezhetjük el. Iskolában jó megoldás még a vízben feloldott kréta. Karbolsavmérgezésre alkoholt adjunk a betegnek, pontosabban tömény alkohol 1:1 arányú vizes oldatát! Kisgyerek esetében hatásos megoldás még a vízzel elkevert tojássárgája is. E speciálisabb savmérgezéskor már lényeges gyógyító eljárás a hánytatás, melyet akár szappanos víz itatásával is elősegíthetünk. A gyomor kiürülése után homeopatás Arsenicum album C 200-as szerrel - negyedóránként öt csepp kevés vízben - tehetjük tökéletesebbé a gyógyulást.

GOMBAMÉRGEZÉS

A homeopátia a gombamérgezések kezelésére speciális kezelést ajánl. Gyógyító filozófiájának megfelelően ekkor az érintett hányadékból természetes anyagú vattára kell kenni valamennyit, majd az egészet el kell égetni. A keletkezett hamut előbb az egyik, majd a másik orrlyukon keresztül finoman kell felszívnia a betegnek. Fenntartó kezelésként Phosphor C 200-at adhatunk.

LÚGOS ÉS EGYÉB MÉRGEZÉSEK

A szervezetbe került lúgot citromlével, illetve vízben hígított ecettel, 1:1 arányban semlegesíthetjük. Amennyit a beteg képes meginni, azt mind vegye magához, inkább többet, mint kevesebbet! Egyéb nem savas, vagy lúgos eredetű mérgezés esetén a hánytatás, vagy ha gyakorlottak vagyunk, a gyomormosás a legfontosabb segítség. Ekkor még homeopata szerként tízpercenként Nux vomica D 200-at is adnunk kell a betegnek. Adagja 5 cseppnyi, kevés vízben feloldva.

TUDTA? A méreg közömbösítésére bevált szer a nem homeopatiás aktív szén is. Ha a gyermek gyufát szopogat, foszforral mérgeződik. Hánytatása után feketekávé itatásával adjunk elsősegélyt, majd Nux vomica D 200-at szedessünk a beteggel.

FONTOS! Foszformérgezésnél kerüljük a tej és tejtermékek adását, ezek csak egyéb mérgezések esetén alkalmazhatók!

Előfordulhat, hogy a gyermek megissza a sebfertőtlenítésre tartott jódtartalmú gyógyszert. A hánytatást követően búzalisztes vizet, illetve Arsenicum album C 200-as homeopata szert adjunk neki!

Altatómérgezést hánytatással, gyomormosással, majd reszelt szerecsendiós meleg víz itatásával orvosolhatjuk. Más gyógyszermérgezés - túladagolás - esetén szintén a hánytatás, a gyors folyadékadás, majd az ismételt hánytatás lehet célravezető.

Gyakoriak az ételmérgezések is. Az általános hánytatás, gyomormosás után aktív szén adásával, tej, savanyú gyümölcslevek itatásával közömbösíthetők a szervezetben maradt nemkívánatos anyagok. (A keretes anyagban olvasható hányadékégetés ennél a mérgezésfajtánál is jól alkalmazható.)

Bevált homeopátiás szerek még húsmérgezésnél az Arsenicum album C 200, negyedóránként, romlott tojás elfogyasztása után a Carbo vegetabilis C 200, naponta kétszer.

BALESETEK, SÉRÜLÉSEK
  • Nyáron az egyik legáltalánosabb baleset a napszúrás, illetve a hőguta. Mindenekelőtt a beteget mossuk le hideg vízben, majd fektessük a lakás, a ház leghűvösebb részébe. Homeopátiás szerként félóránként adjunk a kiszáradt bőrű, hőhullámokkal és fejfájással gyötrődő betegnek Glonoinumot, D 30-as potenciát, a szabálytalan pulzusú, száraz, forró bőrű sérültnek pedig Belladonnát.

  • A napszúrás miatt kialakult heves görcs oldására Cuprum metallicum alkalmazható, a rémület okozta görcs pedig a nyugtatáson kívül D 30-as potenciájú Causticummal orvosolható. Másik tipikus nyári baleset a rovarcsípés.

  • Méhcsípésre főleg Acidum carbolicumot adhatunk, a növekvő duzzanatot, ill. a fájdalmat Apis D 30-cal csökkenthetjük, vagy külsőleg bedörzsöléssel Ledumot alkalmazhatunk, ez hatásos darázscsípésnél is. A végtag nyilalló fájdalmát Hypericum D 30-cal kezelhetjük.

  • Nálunk ritkán találkozni mérges kígyókkal, de külföldi, balkáni utunkra érdemes ellenszerként magunkkal vinni D 30-as Hypericumot

  • A zúzódásokat külsőleg és belsőleg is Arnicával gyógyíthatjuk, míg a vágott sebeket Calendulával kezelhetjük a leghatásosabban. A tinktúra tíz cseppjét négyszer ennyi vízhez adjuk, ezzel vékony gézt átitatunk, és a sebre tesszük. A fájdalmat Staphysagria D 30-cal csökkenthetjük.

  • Gyulladásos sebet belsőleg jó eredménnyel kezelhetjük Hepar sulphuris D 6 folyamatos adásával.
Nyáron a fülledt levegő miatt gyakoriak az ájulásos rosszullétek is. Megelőzéshez talán a legmegfelelőbb szer a Lachesis és a Sepia.

Hozzá kell azonban tenni, annak ellenére, hogy a homeopátia mindenféle sérülésre, betegségre, mérgezésre kínál megoldást, balesetnél feltétlenül értesítenünk kell a mentőket, míg a megelőzésre szánt homeopátiás szerek megvásárlása előtt szükséges a homeopata orvos véleményének kikérése is!

Váczi Gábor
mérgezés, homeopátia

2006-04-03 16:45:19

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop