A szem gyulladásos betegségei

A szemhéjszél gyulladása: égő viszkető érzés, a szemhéjszél piros. Kezelése: a pörkök kamillateás fellazítása, majd Irgamid vagy Sulfoptim szemkenőcs.

Árpa: a szemhéj mirigyeiből kiinduló gyulladás. Párakötés, szulfonamidos szemkenőcs (Irgamid, Sulfoptim); ezek hatástalansága esetén szemészt kell felkeresni, aki megnyitja a fájdalmas duzzanatot.

Kötőhártya-gyulladás (conjunctivitis): Ez a leggyakoribb szembetegség. Baktérium, vírus, allergia vagy akár kémiai irritáció is okozhatja. Ha a szemhéjak össze vannak ragadva, sárgászöld a váladék, akkor bakteriális eredet valószínű.

Ha bő savós, színtelen a váladék, vírusos eredetre kell gondolni, legtöbbször adenovírus okozza. Fehéres tejszerű váladék legtöbbször allergiás conjunctivitis esetén látható.

Bakteriális fertőzés esetén a vény nélkül kapható szulfonamid tartalmú szemkenőcsök használhatók. Ezek vírusfertőzés esetén is segítenek a felülfertőződés kivédésében.

A vírusok elleni szemcseppek és szemkenőcsök vénykötelesek (Oftan Idu szemcsepp, Triherpine szemcsepp és szemkenőcs, Virololex szemkenőcs, Zovirax szemkenőcs, Telviran szemkenőcs), ugyanúgy, mint az allergia elleni szerek is (ezek részben antiallergikumok, részben szteroidot tartalmaznak is).

Allergiás eredet esetén gondoljunk a használt kozmetikumokra is.

Vény nélkül kapható készítmények:

Irgamid 15% szemkenocs (szulfadikramid, mikornizált)
Sulfoptim szemkenocs (szulfadikramid)

A készítmények használata ellenjavallt: túlérzékenység szulfonamiddal vagy a készítmény bármely összetevőjével szemben.

Terhesség végén és szoptatás ideje alatt, újszülött- és kisgyermek korban. A készítmények alkalmazása után enyhe, átmeneti égő érzés és/vagy homályos látás lép fel. Ritkán az allergiás reakciók egyik formája, a szemhéj ekcéma alakul ki. Néha túlérzékenységi reakció léphet fel.

Szénanáthát kísérő kötőhártya gyulladást (szezonális allergiás conjunctivitis) főleg pollenek okozzák.

Kétoldali kötőhártya vérbőség, váladékozás, szemviszketés jellemzi, esetleg orrfolyás is kíséri. Tavasszal, ősszel a pollenszezon idején a legsúlyosabbak a tünetek.

Antihisztamin tartalmú, összehúzó, nem-szteroid gyulladáscsökkentőt tartalmazó szemcsepp az első választandó szer. Hatástalanságuk esetén a vényköteles szteroid tartalmú szemcsepp használata szükséges, csak szemész ellenőrzése mellett.

Vény nélkül kapható készítmények:

Analux szemcsepp (fenilefrin
Naphcon forte szemcsepp (nafazolin)
Visine szemcsepp (tetrizolin)

A készítmények használata ellenjavallt a hatóanyagokkal, illetve segédanyagokkal (pl.: tartósítószerek) szembeni túlérzékenység, zöldhályog (glaukóma) esetén.

Benzalkónium-klorid tartósítószert tartalmazó szemcsepp alkalmazása esetén lágy kontaktlencse nem használható.

Terhesség és szoptatás esetén csak az előny/kockázat mérlegelése esetén használhatóak.

Ezeknél a készítményeknél okozott vörösség, irritáció, kellemetlen érzés, homályos látás, könnyezés, megnövekedett szem belnyomás léphet fel, előfordulhat zavartság, fejfájás, hányinger, izzadás, idegesség, álmosság, gyengeség, emelkedett vérnyomás, szívpanaszok, emelkedett vércukorszint.

izonyos depresszió elleni szerek (Melipramin, Anafranil, Sapilent, Noveril, Teperin, Ludiomil, Maprolu) erősíthetik a vérnyomásemelő hatást.

Szemsérülések: Bármilyen szemsérülés esetén azonnal szemészt kell felkeresni!

2021-09-17 12:55:15
| árpa, jégárpa, kötőhártyagyulladás

Vissza a tartalomjegyzékhez

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop