Prosztatatúltengés (prosztatahipertrófia)

A férfiklimax korában, általában 48 -50 év körül illetve azt követően fordul elő túlburjánzásrészben a prosztata mirigyes állományában, különösen a húgycsövet körkörösen bélelő mirigyszövetben.

Emiatt a vizeletürítés akadályozott, sőt teljesen gátolt lehet: vizeléskor kezdetben a vizelet nehezebben indul el, igen vékony, cérnaszálszerű sugárban ürül és ezért egy-egy hólyagkiürítés sokáig elhúzódik.            

Egy-egy alkalmi szeszesital fogyasztás elég lehet ahhoz, hogy a húgycső teljes beduzzadását, vizelési képtelenséget okozzon.

Prosztata-megnagyobbodás esetén a vizeletelfolyást rontó gyógyszerek (pl. egyes antihisztaminok) elzáródást okozhatnak.

Normális vizelési képesség ellenére is előfordulhat, hogy a hólyag izomzata nem képes az akadály leküzdésére és ezért a hólyagban maradó vizelet pang.

A pangó vizelet kitűnő táptalaja a fertőzésnek és ezért gyakran nem a vizelési nehézség, hanem a kínzó vizelési kényszer, gyakori vizelési ingert kiváltó hólyaghurut kényszeríti orvoshoz a beteget.

A prosztata végbélen át történő tapintásával általában megállapítható, hogy megnagyobbodott-e a prosztata, vannak-e csomók a prosztata állományában, mely rákot jelezhet, és van-e nyomásérzékenység, ami fertőzésre utal.

A prosztatarák szűrésére a prosztata-specifikus antigén (PSA) szintjeit mérik, mely a jóindulatú prosztata-megnagyobbodásban szenvedő férfiak 30-50%-ában is emelkedett szintet mutat.

Így ez azt jelenti, hogy további kivizsgálást kell végezni, nem pedig, hogy az illetőnek biztosan rákja van. Esetenként további vizsgálatokra is szükség lehet.

A tüneteket alfa-1A blokkolókkal, illetve 5-alfa-reduktáz gátlókkal lehet enyhíteni. Előbbiek ellazítják a hólyagkimenetnél lévő izmokat.

Gyógyszeres kezeléssel a műtét elodázható, azonban a tünetek enyhülése legalább három hónapig tart. Ha valaki egyáltalán nem tud vizelni, Foley-katéter behelyezése szükséges, esetleges fertőzést pedig antibiotikumokkal kezelnek.

A legtartósabb eredményt műtéttel lehet elérni. A leggyakoribb eljárás a prosztata húgycsövön keresztül történő kimetszése (transzuretrális rezekció, TUR), melynek során az orvos endoszkópot juttat fel a húgycsövön, és eltávolítja a prosztata egy részét.

A műtétet követően maximum 5%-ban vizelet-visszatartási rendellenesség marad vissza, illetve ritkán impotencia alakul ki, tágítani kell a húgycsövét, vagy három éven belül újabb transzuretrális rezekcióra van szüksége.

Másik lehetőségként lézeres endoszkóppal lehet megkisebbíteni a prosztatát, ami az idegeket jobban megkíméli és kevesebb a szövődmény.

Újabban mikrohullámú hőforrás segítségével csökkentik a prosztataszövet mennyiségét, vagy ballonnal tágítják a húgycsövet.

Vény nélküli készítmények:

Permixon filmtabletta (Sabal serrulata növény kivonata)
Pollstimol tabletta (cermitin, aetherolum pollinis siccum)
Prostakan kapszula (Sabal serrulata növény kivonata)
Prostamol Uno kapszula (Sabal serrulata növény kivonata)
Strogen uno kapszula (Sabal serrulata növény kivonata)
Tadenan kapszula 25, 50 mg (extractum Pygei africani)
Sabal Scherer 320 mg kapszula (törpepálma kivonat)

A prosztatatúltengés kezelésére használatos vényköteles készítmények:

ALFA-1A BLOKKOLÓK:

Alfetim UNO 10 mg retard tabletta (alfuzozin); Alfetim 2,5 mg filmtabletta (alfuzozin); Alfetim SR 5 mg retard filmtabletta (alfuzozin); Cardura XL Uro retard filmtabletta (doxazozin); Cardura XL filmtabletta (doxazozin); Hyron 1 mg, 2 mg, 5 mg ill. 10 mg tabletta (terazozin); Hytrin 1 mg, 2 mg, 5 mg ill. 10 mg tabletta (terazozin); Kornam 2 mg ill. 5 mg tabletta (terazozin); Minipress 1 mg ill. 2 mg tabletta (prazozin); Minipress 1 mg, 2 mg, 4 mg ill. 6 mg retard tabletta (prazozin); Omnic 0,4 mg retard kapszula (tamszulozin); Setegis 1 mg, 2 mg, 5 mg ill. 10 mg tabletta (terazozin); Terasozin-IIP 1 mg, 2 mg, 5 mg ill. 10 mg tabletta (terazozin); Trestat 1 mg, 2 mg, 5 mg ill. 10 mg tabletta (terazozin)

5-ALFA-REDUKTÁZ GÁTLÓK:

Proscar filmtabletta (finaszterid); Prosterid filmtabletta (finaszterid), FinaHEXAL filmtabletta (finaszterid), Finasterid HEXAL filmtabletta (finaszterid)

2021-09-17 12:16:22
| prosztatatúltengés, prosztata hipertrófia, BHP

Vissza a tartalomjegyzékhez

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop