Európában és hazánkban is terjedÅ‘ben vannak azok a területek, ahol a kullancsok emberi agyvelÅ‘gyulladást (encefalitiszt) okozó vÃrussal fertÅ‘zöttek.
A bÅ‘r elváltozásai lehetnek helyi irritáció vagy fertÅ‘zés következményei, de néha valamilyen belsÅ‘ szervi betegség kÃsérÅ‘jelenségei. Kisebb kiterjedésű, ismert okú bÅ‘rbetegség esetén természetesen az alábbiakban felsorolt vény nélkül kapható gyógyszerekkel elkezdhetjük a kezelést, ezek hatástalansága esetén azonban forduljunk elÅ‘ször családorvosunkhoz, ese...
Először mindig el kell dönteni, hogy mi okozza, végig kell alaposan gondolni, hogy a tünet jelentkezése előtt milyen ételeket fogyasztottunk, milyen gyógyszereket vettünk be, volt-e lázas betegségünk.
BÅ‘rünk képezi szervezetünk elsÅ‘dleges védelmi vonalát a külvilággal szemben. Speciális zsÃrok teszik nehezen átjárhatóvá, ám hogy kellÅ‘en rugalmas maradjon, nemcsak zsÃrokra, hanem vÃzre is szükség van. VédÅ‘ funkcióját tehát csak a kellÅ‘ zsÃrtartalom és hidratáltság birtokában tudja biztosÃtani.
A bőr gennyedését leggyakrabban a staphylococcus, streptococcus baktériumok okozzák. A helyi gennyedések erősen fertőzőek, ezért ha gyermek kapja el, gyógyulásáig nem szabad közösségbe vinni.
Az izzadás lehet egész testre kiterjedő, de lehet csak a tenyereken, talpakon, egyéb testrészeken. Ha az izzadást okozó betegségek kizárhatók (láz, pajzsmirigy-túlműködés, stb.), akkor legtöbbször a hyperhidrozis pszichés eredetű.
A kopaszság létrejöttében öröklött tényezÅ‘k, a bÅ‘r gyulladásos betegségei, daganatos megbetegedések, gyógyszeres kezelés, öregedés egyaránt szerepet játszhat. Terhesség, pajzsmirigy-működési zavar, fertÅ‘zÅ‘ betegségek szintén járhatnak hajhullással, de okozhatja A vitamin és retinoid túladagolása is. Gyerekeknél a hajtépés (trichotillomania) lehet a haj ritkulásÃ...
KullancscsÃpést követÅ‘en betegség csak akkor alakul ki, ha a kullancs fertÅ‘zött volt a Borellia burgdorferi nevű baktériummal, vagy vÃrushordozó, ez esetben az ún. másodlagos immunológiai mechanizmus révén agyvelÅ‘gyulladást idéz elÅ‘.
A védÅ‘oltás - mely három egymást követÅ‘ alap- és egy emlékeztetÅ‘oltásokból áll - a kullancsenchephalitis, vagyis a vÃru...
A kórosan tágult visszerek környékén az évek során duzzanat, majd kötÅ‘szövet-szaporulat, végül a tágult vénák feletti bÅ‘r fokozott pigmentációja, elvékonyodása alakul ki. Az elvékonyodott bÅ‘r fokozottan érzékeny a sérülésekre, sÅ‘t néha ok nélkül is kisebesedhet. Ha a sérülés eléri a vénát, akkor igen erÅ‘s vénás vérzés indulhat el; ilyenkor a vérzés helyÃ...
A 80-as évek elején derült ki az USA egy kisvárosában, Lyme-ban, hogy a kullancs képes egy ideig fel nem ismert speciális fertőző betegséget terjeszteni, amit éppen ezért Lyme-kórnak neveztek el.
Az övsömört (herpes zooster) ugyanaz a herpesz vÃrus okozza, mint a bárányhimlÅ‘t. ElsÅ‘ fertÅ‘zéskor a vÃrus behatol az idegrendszer idegdúcaiba, ahol évekig lappanghat, anélkül, hogy bÅ‘rtüneteket okozna; a betegség sokszor az immunrendszer legyengülése, esetleg lelki terhelés miatt aktiválódik. Gyakran nincs nyilvánvaló kiváltó tényezÅ‘.
Az akne a szÅ‘rtüszÅ‘k és faggyúmirigyek gyulladásos betegsége. A hormonok, a bÅ‘r regenerálódási folyamata, a faggyútermelés és a baktériumok együttesen hozhatják létre a bÅ‘rnek azt a csúnya, végleges hegesedéssel járó elváltozását, amely egy fiatal ember életét megkeserÃtheti.
A rovarcsÃpések helyén megjelenÅ‘ duzzanat, viszketés, fájdalom antihisztamin, szteroid, fájdalomcsillapÃtó és jegelés együttes hatására általában csillapodik. A nagyobb baj az, hogy az arra hajlamos embereknél akár egyetlen csÃpés is túlérzékenységi (anafilaxiás) reakciót válthat ki.
A metszett, horzsolt, szúrt sebet legegyszerűbben hideg folyóvÃzzel mossuk ki. Szappannal és tiszta zsebkendÅ‘vel mossuk meg a seb környékét. A szappan lehetÅ‘leg ne kerüljön a sebbe, mert irritálhatja. Alkoholban fertÅ‘tlenÃtett csipeszszel a kimosás után a sebben maradt szennyezÅ‘dést távolÃtsuk el. A seb környékét jóddal fertÅ‘tlenÃtsük.
A szemölcsök a legalább hatvan féle human papilloma vÃrus (HPV) által okozott, tömött, durva felszÃnű, jól körülhatárolt, szürkés szÃnű, bÅ‘rbÅ‘l kiemelkedÅ‘ kis daganatok. Ugyanezek a vÃrusok a nemi szerveken is tudnak hasonló elváltozásokat okozni.
BÅ‘rünk képezi szervezetünk elsÅ‘dleges védelmi vonalát a külvilággal szemben. Speciális zsÃrok teszik nehezen átjárhatóvá, ám hogy kellÅ‘en rugalmas maradjon, nemcsak zsÃrokra, hanem vÃzre is szükség van. VédÅ‘ funkcióját tehát csak a kellÅ‘ zsÃrtartalom és hidratáltság birtokában tudja biztosÃtani.
A sugárzásos égés legáltalánosabb oka a nap ultraibolya sugárzása, de természetesen eredményezheti szolárium is. Az égést okozhatják vegyi anyagok, de áramütés esetén szintén gyakran lehet a bőrön égésnyomokat látni.
Tartósan ágyhoz kötött betegeknél általában a keresztcsonton, de sokszor a nagytomporon és a sarkakon is, a bőr vérellátási zavara következtében mély, nedvedző, csontig hatoló, gyakran felülfertőzött sebek alakulhatnak ki.
Az InforMed által nyújtott információ célja, hogy segÃtse a látogatók és orvosuk közötti kapcsolatot, nem pedig, hogy pótolja!