Sebellátás
A metszett, horzsolt, szúrt sebet legegyszerűbben hideg folyóvízzel mossuk ki. Szappannal és tiszta zsebkendővel mossuk meg a seb környékét. A szappan lehetőleg ne kerüljön a sebbe, mert irritálhatja. Alkoholban fertőtlenített csipeszszel a kimosás után a sebben maradt szennyeződést távolítsuk el. A seb környékét jóddal fertőtlenítsük.
sebellátás |
Gyógyszer a családban 2004 ; InforMed
| Szendei, K.
|
A vérzés – ha verőér nem sérült – hamar eláll. Az arc, fej, száj sebei gyakran erősen véreznek, mert ezeknek a területeknek igen jó a vérellátása. Tiszta ruhával, gézzel a sebet nyomva állítsuk el a vérzést. Ha a géz átvérzik, ne vegyük le, tegyünk rá újabb réteget és nyomjuk a sebre erősebben. A kar vagy láb felpolcolása csökkenti a vérzést.
Kötés
Ha a seb a kézen helyezkedik el vagy pl. a térden – ahol dörzsöli a ruha – steril gézzel kössük be, vagy ragtapaszos kötéssel lássuk el, melyet naponta cserélni kell. Az antibiotikum tartalmú sebhintőpor vagy kenőcs használata felesleges, a steril kötés elegendő. Az antibiotikum esetleg túlérzékenységet okozhat, a por pedig elfedi a sebet, és hegesedést eredményezhet. A sebgyógyulás természetes velejárója a pörk, mely védi a sebet, ezért legjobb nem piszkálni, a gyógyulás során magától lelökődik.
Mikor kell a sebet összevarrni?
Kisebb metszett sebek speciális ragasztószalaggal (Steri Strip) összehúzhatók. Ha a sebszélek tátongnak vagy roncsoltak, orvoshoz kell menni, aki a sebet kimetszi és összevarrja. A fertőzött sebeket kimetszi, de nem varrja össze: ilyen a harapott, roncsolt, lőtt seb. A varratokat a sérülés helyétől függően 4-14 nap után távolítják el. Az ízületek felett elhelyezkedő sebek gyógyulása tovább tart.
Az orvos szükség szerint átköti a sebet. Vigyázzunk arra, hogy a kötés ne szennyeződjék, víz ne érje.
Szükséges-e a tetanusz elleni védőoltás?
A tetanusz súlyos fertőzés, mely halálos kimenetelű lehet. Bízzuk az orvosra annak megítélését, szükségesnek látja-e a védőoltás beadását. Ha a sérült nem tudja igazolni, hogy teljes immunizációban részesült (legalább 3 oltás), vagy az utóbbi 5 évben emlékeztető oltást nem kapott, szükséges az oltás. Ha a seb pl. földdel, trágyával szennyezett – függetlenül attól, hogy a sérült kapott-e korábban tetanusz elleni teljes immunizációt – esetleg savó (Tetig) adása is indokolt lehet. Ilyenkor 72 óráig antibiotikumot is elrendel az orvos. Az 1943 előtt születettek esetében a savó adása kötelező, ha a szabályos oltási sorozatot nem kapták meg.
Mikor forduljunk orvoshoz?
- Roncsolt seb
- Arcon lévő seb
- Tátongó sebszélek
- Szennyezett seb
- Fertőzés jelei: láz, váladékozás, fájdalom, vörös csík a végtagon
- Erős, pulzáló vérzés, mely nem áll el.
- Szúrt seb
- Ha tetanusz védőoltás szükséges
Felületes sérülések (horzsolás, enyhe égés, felületi bőrfertőzés) ellátására szolgáló vény nélküli gyógyszerek:
Alsol kenőcs (aluminium aceticum tartaricum boricum)
Anaflex kenőcs és sebhintőpor (polynoxylin)
Argosulfan 2 % krém ( ezüst-szulfatiazol )
Betadine kenőcs (jódtartalmú)
Chlorosan kenocs (klórkinaldol)
Crupodex sebhintopor (dextranomer)
Crupodex sebtampon (dextranomer)
Dermazin krém (szulfonamid-tartalmú)
Lubex emulzió (dinátrium-undecilamido-monoetanolamido-szulfoszukcinát)
Lubexyl szuszpenzió (benzoil-peroxid)
Bepanthen "Roche" kenőcs, krém (dexpantenol)
Panthenol spray (dexpantenol)
Azulenol kenőcs (guajazulen = kamillakivonat)
Neogranormon kenőcs (ergocalciferol = D 3-vitamin, retinol = A-vitamin, extractum pancreatis = hasnyálmirigykivonat, cink-oxid)
Phlogosam hab, kenőcs (pantoténsav = B 1-vitamin, lidokain, diszulfoszalicil-szamárium)
Fomarex spray (dimeticonum)
Plastubol spray (metilmetakrilát-butilakrilát-butilmetakrilát kopolimer, diizooktil-ftalát)
Vita-Merfen kenőcs (klórhexidin-glükonát, benzoxónium-klorát)
Sebkenőcs (Ung. ad vulnera) FoNo VII. (patikában készítik)