A legfontosabb orvosi eredmények az utóbbi években
Az elmúlt évben a COVID-19 járvány hatása átformálta az egészségügyi ipart és felgyorsította az orvostudomány fejlődését.
Az elmúlt évben a COVID-19 járvány hatása átformálta az egészségügyi ipart és felgyorsította az orvostudomány fejlődését.
David Julius fiziológus, PhD, (Kaliforniai Egyetem, San Francisco, USA) és az idegkutató, Ardem Patapoutian, PhD, (Scripps Research, La Jolla, Kalifornia, USA) közösen elnyerték a 2021-es orvosi Nobel-díjat a hőmérséklet- és tapintási receptorok működésének felfedezéséért.
1955 áprilisában az USA öt nyugati és közép-nyugati államában több mint 200 000 gyermek kapott olyan polio vakcinát, amelyben az élő vírus inaktiválásának folyamata hibásnak bizonyult.
A hepatitis C vírus felfedezéséért két amerikai és egy brit tudós, Harvey J. Alter, Charles M. Rice és Michael Houghton kapja az idei orvosi-élettani Nobel-díjat - jelentették be a stockholmi Karolinska Intézetben.
Egy újonnan felbukkant vírus hatására a ma embere is kénytelen megtapasztalni a karantén „élményét”: a bizonytalanságot, a félelmet a betegségtől, a gazdasági válságtól. Hogyan reagáltak elődeink azokban az évszázadokban, amikor a járványok kiváltó okairól és az ellenük való hatékony fellépés eszközeiről sokkal kevesebbet tudtak, mint napjainkban?
Ma lenne 100 éves dr. Szendei Ádám, a neves orvos-újságírö, könyvei számos család könyvtárában megtalálhatók.
Két amerikai és egy brit tudós, William Kaelin, Gregg Semenza és Peter Ratcliffe kapja az idei orvosi-élettani Nobel-díjat annak felfedezéséért, hogy a sejtek hogan érzékelik az oxigénszint változását és hogyan alkalmazkodnak hozzá.
Meghalt Henry Lynch amerikai orvos, aki az 1960-as években először állt elő azzal az akkor még ellentmondásos feltevéssel, hogy a daganatos betegségek egy része genetikai eredetű.
Egy elesés következtében a singcsonti ideg sérülése miatt bénult meg Leonardo da Vinci (1452-1519) jobb keze - vélik olasz orvosok, akik elméletüket a Journal of the Royal Society of Medicine című folyóiratban tették közzé.
Egy új-zélandi tudós úgy véli, megfejtette Nagy Sándor halálának több mint 2300 éves rejtélyét. Katherine Hall, a Dunedini Orvostudományi egyetem oktatója, gyakorló orvos úgy véli, az ókori uralkodó nem malária, alkoholizmus vagy gyilkosság áldozata lett, ahogy más elméletek állítják.
Az InforMed által nyújtott információ célja, hogy segítse a látogatók és orvosuk közötti kapcsolatot, nem pedig, hogy pótolja!