Legutóbbi cikkek

A legfontosabb orvosi eredmények az utóbbi években

Az elmúlt évben a COVID-19 járvány hatása átformálta az egészségügyi ipart és felgyorsította az orvostudomány fejlődését.


Orvosi - élettani Nobel díj 2021

David Julius fiziológus, PhD, (Kaliforniai Egyetem, San Francisco, USA) és az idegkutató, Ardem Patapoutian, PhD, (Scripps Research, La Jolla, Kalifornia, USA) közösen elnyerték a 2021-es orvosi Nobel-díjat a hőmérséklet- és tapintási receptorok működésének felfedezéséért.


Hogyan vezetett Amerika első gyermekbénulás elleni vakcinája növekvő oltásellenességhez?

1955 áprilisában az USA öt nyugati és közép-nyugati államában több mint 200 000 gyermek kapott olyan polio vakcinát, amelyben az élő vírus inaktiválásának folyamata hibásnak bizonyult.


Orvosi Nobel-díj 2020

A hepatitis C vírus felfedezéséért két amerikai és egy brit tudós, Harvey J. Alter, Charles M. Rice és Michael Houghton kapja az idei orvosi-élettani Nobel-díjat - jelentették be a stockholmi Karolinska Intézetben.


Járványok és következmények

Egy újonnan felbukkant vírus hatására a ma embere is kénytelen megtapasztalni a karantén „élményét”: a bizonytalanságot, a félelmet a betegségtől, a gazdasági válságtól. Hogyan reagáltak elődeink azokban az évszázadokban, amikor a járványok kiváltó okairól és az ellenük való hatékony fellépés eszközeiről sokkal kevesebbet tudtak, mint napjainkban?


In memoriam dr. Szendei Ádám

Ma lenne 100 éves dr. Szendei Ádám, a neves orvos-újságírö, könyvei számos család könyvtárában megtalálhatók.


Orvosi Nobel díj 2019

Két amerikai és egy brit tudós, William Kaelin, Gregg Semenza és Peter Ratcliffe kapja az idei orvosi-élettani Nobel-díjat annak felfedezéséért, hogy a sejtek hogan érzékelik az oxigénszint változását és hogyan alkalmazkodnak hozzá.


Meghalt Henry Lynch, a rák genetika atyja

Meghalt Henry Lynch amerikai orvos, aki az 1960-as években először állt elő azzal az akkor még ellentmondásos feltevéssel, hogy a daganatos betegségek egy része genetikai eredetű.


Miért nem fejezte be a Mona Lisát Leonardo?

Egy elesés következtében a singcsonti ideg sérülése miatt bénult meg Leonardo da Vinci (1452-1519) jobb keze - vélik olasz orvosok, akik elméletüket a Journal of the Royal Society of Medicine című folyóiratban tették közzé.


Hogyan halt meg Nagy Sándor?

Egy új-zélandi tudós úgy véli, megfejtette Nagy Sándor halálának több mint 2300 éves rejtélyét. Katherine Hall, a Dunedini Orvostudományi egyetem oktatója, gyakorló orvos úgy véli, az ókori uralkodó nem malária, alkoholizmus vagy gyilkosság áldozata lett, ahogy más elméletek állítják.


1 | | | | |
hirdetés

Web Design & Development Prowebshop