Dr. Placebo
A placebó hosszú időn keresztül megvetendő dolognak számított a gyógyászatban. Ma már azonban az orvosok azon dolgoznak, hogy a placebóhatást tudatosan a terápia részévé tegyék, s ezzel a betegek javát, a kezelés optimálisabb kimenetelét szolgálják.
A NOCEBOJELENSÉG
Egészen újnak számít az úgynevezett nocebojelenség vizsgálata is (jelentése: ártani fogok). Ez az elnevezés jelenti, hogy a betegek negatív beállítódása nemcsak a kezelés sikerét akadályozza, hanem akár súlyosbítja is állapotukat. Amerikai kísérletek bizonyították, hogy azok a nők, akik szívinfarktusveszélyeztetettnek tartották magukat, négyszer akkora gyakorisággal szenvedték el ezt a betegséget, mint társaik, mégpedig minden életmódbeli rizikófaktortól függetlenül. A prevencióval (megelőzés) foglalkozó amerikai dr. Robert Hahn véleménye szerint az infarktus okozta elhalálozások legkevesebb 5 százaléka a nocebohatásra vezethető vissza. Hasonló nocebohatást figyelt meg dr. Robert Hahn allergiások és influenzás betegek körében is. Érdekes például, hogy visszérrel kezelt betegeknél a placebókenőcsök sokkal hatékonyabbnak bizonyultak, mint a placebótabletták. Ennek okát abban látták, hogy a páciens a kenőcs bedörzsölésével aktívabban kapcsolódik be a terápiába, mint amikor csak passzívan beszednek egy tablettát. Az aktív részvétel pedig jelentősen hozzájárul a kezelés sikeréhez. A hatást befolyásolja a tabletta nagysága, színe és formája is. A zöld kiválóan alkalmas félelem, szorongás leküzdésére, a sárga depresszió kezelésére, a piros pedig reumatikus artritisz (ízületi gyulladás) gyógyítására. Ha a páciens a kezelés során érzi, hogy az orvos komolyan veszi és elfogadja őt, a placebóhatás akár 100 százalékos gyógyulást is eredményezhet.
AZ ORVOSDROGA magyar-angol származású pszichoterapeuta, Bálint Mihály 1957-ben hozta be a köztudatba az "orvosdrog" fogalmát. Megállapította, hogy az orvos gyógyulásba vetett hite - vagy ennek hiánya - "átragad" a betegre, s befolyásolja a kezelés kimenetelét. Ha az orvos hisz a felírt gyógyszer hatásában, és ezt a meggyőződését a beteg számára hitelesen tolmácsolni is tudja, a terápia nagyobb eredménnyel jár. Néhány évvel ezelőtt egy amerikai orvos, dr. Stewart arról számolt be, hogy egy általa kezelt asztmás beteg nem reagált a megszokott gyógyszerekre. Amikor azonban az orvos egy kipróbálás alatt álló, sokat ígérő új készítményt kezdett alkalmazni, a beteg tünetei azonnal megszűntek. Dr. Stewart megpróbálkozott egy placebókészítménnyel is, a páciens légzési panaszai újra visszatértek. Ezért abban a meggyőződésben, hogy sikerült végre megtalálni a páciens számára leghatékonyabb szert, dr. Stewart a gyártó cégtől az előzőleg jól bevált készítményből újabb adagot rendelt. Legnagyobb meglepetésére közölték vele, hogy sosem valódi gyógyszert, hanem kezdettől fogva "álkészítményt" küldtek neki.
AKKOR IS HAT, HA TUDNAK RÓLAA legújabb kutatások eredményei még tovább mennek. Megállapítják, hogy a placebótermékek akkor is képesek hatni, ha az orvos és a beteg egyaránt tudja, hogy a rendelt gyógyszer álkészítmény. Az ausztrál pszichológus, Nicholas Voudouris az angol gazdasági magazin, a New Scientist hasábjain hozta nyilvánosságra ide vonatkozó kísérleteinek eredményét. Szerinte a jelenségnek az a magyarázata, hogy a betegeknél életük során kondicionált reflexek alakulnak ki, azaz valahányszor csak például egy fejfájás elleni por után nyúlnak, annak bevétele és a fájdalom enyhülése között fennálló asszociációt (kapcsolatot) erősítik magukban.