Csökkenhet-e az egészségügyi kiadás a válság miatt?

Sokan attól tartanak, hogy a növekvő munkanélküliség miatt kieső járulékalap és a tb-járulék tervezett csökkentése veszélyeztetheti az egészségbiztosító tervezett bevételét. Pedig a válság következtében növekvő számú fizikai és lelki megbetegedések újabb terhet rónak az évek óta eladósodott, munkaerőhiánnyal küzdő kórházakra. Prioritási sorrendet kell felállítani a gyógyításban, ám a kieső pénzt pótolni szükséges.

Ari Lajos, Az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesületének elnöke:
Tehernövekedés

„Csökkenteni nem lehet, de észszerűsíteni kell az egészségügyi kiadásokat. Társadalmi konszenzussal politikai ciklusokon átívelő változásokat szükséges végrehajtani az intézményrendszerben. Ám úgy vélem, hogy a jelenleginél költséghatékonyabban működő ellátórendszer kialakítása, az orvosok mobilitása beruházásokat igényel. S az sem hagyható figyelmen kívül, hogy a kórházak – a munkaerőt kivéve – világpiaci áron szerzik be a működéshez szükséges eszközöket, ezért a rossz finanszírozás miatt eladósodtak. A terhek pedig nőnek, hiszen a munkanélküliség és a válság okozta bizonytalanság növeli a fizikai és lelki megbetegedések számát, s az emberek egészségét vissza kell állítani, különben romlik az ország versenyképessége. Ördögi kör.”

Hankó Zoltán, A Magyar Gyógyszerész Kamara alelnöke:
Diszharmónia

„Véleményem szerint erősödő szociális problémákkal, frusztrációval kell számolni a közeljövőben. Emiatt a pszichoszomatikus megbetegedések számának növekedése várható. Várhatóan csökken a fogyasztóképes kereslet a patikákban, miközben a funkcionális igények nőnek, ez többletterheket és empátiás feladatokat ró a gyógyszerészekre. Mindeközben a két évvel ezelőtti forráskivonás és az erőltetett liberalizáció miatt a saját túlélésükért küzdő, szakmai és morális problémákkal terhelt gyógyszerészek látják el a betegeket. Ahhoz, hogy a patikák a megváltozott feladatra alkalmassá váljanak, sürgősen stabilizáló intézkedésekre van szükség. Ezek pedig az erőforrások bővítését, racionális átcsoportosítását és költséghatékony felhasználását igénylik.”

Tovább >>

Kapcsolódó cikkek az Egészségpolitika rovatban olvashatók.
| finanszírozás, egészségbiztosítás, egészségpolitika
2009-02-06 13:04:09

Biztosítással a bizonytalan ellen: így működik az egészségbiztosítás

Az egészségünk egy törékeny kincs, amivel néha az egészséges életmód és odafigyelés ellenére is problémák adódnak. Az állami egészségügyben végzett vizsgálatok és beavatkozások azonban sok kellemetlenséggel járhatnak. Általában nagyon hosszú a várólista és sokszor az ellátás is rossz minőségű. A legtöbb ember jobban szeret magánegészségügyi rendelőkbe járni, azonban ezek drága szolgáltatások, ha saját zsebből kell kifizetni őket.


Egyenként alkudoznak a beszállítókkal

A kórházi adósságok problémájának partnerségen alapuló, átlátható, hosszú távú megoldását sürgetik az egészségügyi beszállítók.


Ingyenes lesz a meddőség kezelése

Január elsejétől ingyenessé válnak a meddőségkezelésben használt, jelenleg is finanszírozott gyógyszerek és meddőségi beavatkozások - jelentette be Novák Katalin.


Házi gyermekorvosok: meg kell változtatni a finanszírozást!

Meg kell változtatni a házi gyermekorvosi ellátás finanszírozását ahhoz, hogy kevesebb orvos el tudjon látni több gyermeket a szakegyesület elnöke szerint.


Kásler: nő a traumatológiai ellátás támogatása

Az állami támogatás emelésével a betegek is érezni fogják, hogy szervezetté válik a traumatológiai ellátás - mondta az emberi erőforrások minisztere az M1 aktuális csatornán pénteken.


Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop