Főoldal/ Szakmai oldalak/ Folyóiratok/ Magyar Traumatológia/

Hisztopatológiai elváltozások az izomszövetben végtaghosszabbítást követően

A callus distractiót már régóta használják a különböző eredetű végtaghossz különbségek korrekciójára. A végtaghosszabbítás hatása a harántcsíkolt izomra még nem teljesen tisztázott. Jelen tanulmány a végtaghosszabbítás során a nyulak vázizmában kialakuló változásokat mutatja be.

állatkísérlet, izom, skeletalis - Fiziopatológia, nyúl, végtaghosszabbítás - Komplikációk, végtagok - Műtéti kezelés

| Magyar Traumatológia, Ortopédia, Kézsebészet, Plasztikai Sebészet 2009 ;52(3):217-222   Magyar Traumatológus, Ortopéd, Kézsebész, Plasztikai Sebész Társaság - MATROKPLASZT Folyóirat Alapítvány | Pap, K.; Kiss, S.; Shisha, T.; Domos, Gy.; Berki, S.; Holnapy, G.; Szőke, Gy.

Kísérletünkben 23 nyúlon végeztünk végtaghosszabbítást. Az állatokat 6 csoportba osztottuk életkoruk és a hosszabbítás mértéke szerint. A műtét után 7 napos kompressziót követően kezdtük el a tibia elongatióját. A hosszabbított izom degeneratív elváltozásait Lee pontrendszerének segítségével elemeztük.

Miután az elongált flexor digitorum longus izmok degenerációját szövettani vizsgálatokkal (izomatrophia, sejtmag internalizáció, az izomrostok degenerációs jelei, peri- és endomysealis fibrosis és izom-ín átmeneti haematomák) elemeztük, igazolódott, hogy már a normális hosszabbítási ráta mellett is jelentős degeneráció figyelhető meg azokban.

A nagyobb mértékű nyújtás (1,6 mm/nap) során az izmok természetesen jobban károsodnak. A degeneratív jelek a felnőtt állatokban sokkal gyakrabban fordulnak elő, mint ugyanolyan mértékben hosszabbított fiatalabb állatok esetében. A hisztopatológiai elváltozások az izomhas distalis régióját súlyosabban érintik.

Semmelweis Egyetem Ortopédiai Klinika, Budapest

állatkísérlet, izom, skeletalis - Fiziopatológia, nyúl, végtaghosszabbítás - Komplikációk, végtagok - Műtéti kezelés

2009-11-15 22:40:42

Web Design & Development Prowebshop