Mindig legyen kéznél az útipatika!
Utazásaink alkalmával a férőhely általában korlátozott, ezért jól meg kell gondolnunk, mit is vigyünk magunkkal, hogy csak a fontos dolgok legyenek nálunk, de azok mindig kéznél legyenek.
A baj mindig körülöttünk ólálkodik: a gondtalan kerékpározás, a strandolás, a háztartási munka vagy a barkácsolás egyaránt rejthet veszélyeket. A gyerek lehorzsolhatja a térdét, apa a metszőollóval belevághat az ujjába, és anya a tengeri fürdőzés alkalmával beleléphet egy tengeri sünbe.
Ilyen esetekben óvhat meg bennünket a nagyobb bajoktól az időben alkalmazott elsősegély. A jól és okosan felszerelt zsebpatika segítségével megkönnyíthetjük a későbbi orvosi beavatkozást, ráadásul az időben alkalmazott elsősegély a fizikai fájdalmakon felül sok esetben rendkívüli kiadásoktól is megkímélhet bennünket.
Bizonyos országok megkülönböztetett figyelmet igényelnek!
Mielőtt külföldre utaznánk, feltétlenül érdeklődjük meg, hogy utipatikánk gyógyszerei vagy a bennük lévő hatóanyagok a meglátogatni kívánt országban nem esnek-e beviteli tilalom alá!
E tekintetben mintegy 200-féle, Európában használatos anyag létezik, mely különösen a délkelet-ázsiai, arab és dél-amerikai országokban okozhat komoly gondot az esetleges vámvizsgálat alkalmával.
Az egészségügyi útravalóhoz tartozik még a nemzetközi oltási bizonyítvány is. Utazásunk megkezdése előtt három vagy négy hónappal ellenőrizzük le ezt az igazolványt, és ha szükséges, oltassuk be magunkat!
Ne hanyagoljuk el a lehetőség szerinti betegség- és baleset-biztosítást sem, amely baj esetén komoly segítséget nyújthat!
Ha velünk utazik a gyerek is. . .
A családdal utazók feltétlenül egészítsék ki útipatikájukat az apróságok igényeihez igazodó speciális útravalóval! Ilyenek lehetnek:
- Lázcsillapító kúpok
- Hasmenés és hányás elleni szerek
- Felfújódás elleni szerek
- Gyulladáscsökkentő szerek
- Megfázás elleni gyógyszer
- Legalább húszas faktorszámú napvédő krém
- Színes gyermekragtapasz
A gyermek-házipatika felszerelését beszéljük meg a gyermekorvossal is! A felnőtteknek való gyógyszerek adagolását a gyermekek kisebb testsúlyához kell igazítani, de nem minden felnőttgyógyszer alkalmazható a gyermekek számára! Ügyeljünk arra is, hogy útipatikánk sohase kerülhessen a gyerekek kezébe, azt minden esetben jól zárjuk el!
A házi- és útipatikánál is fontos a rendszeres biztonsági ellenőrzés. A lejárt szavatosságú szereket távolítsuk el, legjobb, ha a legközelebbi gyógyszertárban adjuk le őket, ahol rögtön pótolhatjuk is azokat. Gyógyszert semmi esetre se dobjunk a szemétbe, e szabály be nem tartásával komoly veszélyt okozhatunk!
Cseréljük ki időnként a megszáradt, régi ragtapaszokat és a megnyúlt, elasztikus pólyákat is! A vényköteles gyógyszerek maradékait ne használjuk fel apróbb panaszaink házilagos kezelésére!
Gyakran okoz nehézséget az utazásainkra magunkkal vitt gyógyszerek tárolása. A következő hármas szabályt tartsuk szem előtt: minél szárazabb, minél hidegebb és a fénytől minél jobban védett helyre tegyük a zsebpatikát!
Mit készítsünk össze?
Különösen külföldön, ahol amúgy is nehezebben ismeri ki magát az ember, tehet jó szolgálatot a kéznél lévő gyógyszer vagy kötszer. Nézzük, mi is tartozik ehhez a felszereléshez!
- Kötszer
- Ragtapasz (leukoplaszt)
- Fertőtlenítőszer
- Elasztikus pólya
- Lázmérő
- Alapvető gyógyszerek: fájdalomcsillapító, láz, hasmenés, rovarcsípések, székrekedés, megfázás stb. elleni készítmények
- Megfelelő mennyiség a rendszeresen szedett gyógyszereinkből
- A tüskék, szálkák eltávolítására szolgáló csipesz
- Kötőhártya-gyulladás elleni szemcsepp
- Napvédő krém